Providing you the best range of dairy cold storage room, 5 mt dairy cold room storage and cold storage rooms with effective & timely delivery.
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 2 MT |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Food Storage / Processing |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Grade | 304 |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5 MT |
| Product / Goods Details | Fish Cold Room |
| Frequency | 60Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS316 |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a remarkable entity in this domain, engaged in offering a qualitative 5 MT Dairy Cold Room Storage. The provided Product is executed as per the requirements of our precious clients. Our experts check all the steps and parameters associated to this Product and carry out it in the best possible manner. Our professionals use high grade tools and latest technology to execute this Product. Moreover, this Product can be availed by our precious clients at affordable price.
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage Application | Dry Fruits, Dairy Products |
| Room Temperature | 2–8°C |
| Storage Capacity | 5–10 MT |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Door Type | Flush Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 415V 3 Phase 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Praveen Kumar (Owner)
Icetech Engineers
Ground Floor, House No 50a/8, Block WZ Village Basai Darapur
New Delhi - 110015, Delhi, India