Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer meat cold storage rooms, meat cold storage room and 3 t meat cold storage room.
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Usage Application | Meat & Poultry, Seafood |
| Room Temperature | -25–-18°C |
| Storage Capacity | 4 T |
| Material | FRP |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 120 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Phase Type | Single Phase, Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 415V 3 Phase 50Hz |
| Temperature Rating | -20 Degree |
| Voltage | 230V |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a remarkable entity in this domain, engaged in offering a qualitative 4 T Meat Cold Storage Room. The provided Product is executed as per the requirements of our precious clients. Our experts check all the steps and parameters associated to this Product and carry out it in the best possible manner. Our professionals use high grade tools and latest technology to execute this Product. Moreover, this Product can be availed by our precious clients at affordable price.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage Application | Seafood, Multi Commodity, Meat & Poultry, Ice Cream |
| Room Temperature | 15–25°C |
| Storage Capacity | 5–10 MT |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 120 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Door Type | Flush Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 380V 3 Phase 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 3 T |
| Material | FRP |
| Phase Type | Single Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Temperature Rating | -20 Degree |
| Voltage | 230V |
Praveen Kumar (Owner)
Icetech Engineers
Ground Floor, House No 50a/8, Block WZ Village Basai Darapur
New Delhi - 110015, Delhi, India