We are a leading Manufacturer of frozen meat cold storage room, 2 mt modular cold room, 1 mt modular cold room, 10 mt modular cold room, 5 mt modular cold room and modular cold rooms from New Delhi, India.
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Usage Application | Ice Cream, Meat & Poultry, Seafood |
| Room Temperature | 15–25°C |
| Storage Capacity | 5–10 MT |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 120 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Concrete |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 380V 3 Phase 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 2 MT |
| Temperature Range | -10 to 30 Degree C |
| Material | PPGI |
| Built Type | Modular |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Panel Thickness | 60mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 1 MT |
| Temperature Range | -10 to 30 Degree C |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Panel Thickness | 60mm |
| Material | PPGI |
| Built Type | Modular |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a remarkable entity in this domain, engaged in offering a qualitative 1 MT Modular Cold Room. The provided Product is executed as per the requirements of our precious clients. Our experts check all the steps and parameters associated to this Product and carry out it in the best possible manner. Our professionals use high grade tools and latest technology to execute this Product. Moreover, this Product can be availed by our precious clients at affordable price.
₹ 849000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 10 MT |
| Temperature Range | -10 to 30 Degree C |
| Panel Thickness | 60mm |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Material | PPGI |
| Built Type | Modular |
₹ 435000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5 MT |
| Temperature Range | -10 to 30 Degree C |
| Panel Thickness | 60mm |
| Material | PPGI |
| Built Type | Modular |
| Insulation Type | PUF Panel |
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 5 m³ |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Room Dimensions | 10x12x8 ft |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Door Type | Flush Door |
| Refrigerant | R404A |
| Usage | Fruit & Veg, Food Storage, Dairy, Pharma, Floriculture |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Floor Type | Insulated Floor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Praveen Kumar (Owner)
Icetech Engineers
Ground Floor, House No 50a/8, Block WZ Village Basai Darapur
New Delhi - 110015, Delhi, India